top of page

Rytų kultūros atspindžiai abstrakčioje tapyboje

 

    Šios virtualios parodos atspirties taškas – tai A. Andziulytės paveikslas ,,Atoslūgis“ (2007 m.), sukurtas aliejumi ant skardos. Menininkė A. Anzdiulytė pastarasiais metais nutapė nemažai achromatinių abstrakcijų, kuriose galime įžvelgti Rytų kultūros įtaką. Šiuose paveiksluose dominuoja tik trys spalvos (balta, juoda ir pilka), tačiau naudodama įvairius šių spalvų tonus ir pustonius menininkė sukuria itin subtilią ir lyrišką nuotaiką, kuri kviečia žiūrovą ramiam susimąstymui ar meditacijai. Menininkė teigia, jog ją domina ,,erdvė, šviesa, judėjimas, amžinas kitimas ir harmonija“, o būtent harmonija, pusiausvyra ir kontempliatyvi meno kūrinio nuotaika ir yra Rytų kultūrą reprezentuojančios svarbiausios vertybės. Menininkės darbas ,,Atoslūgis“ (2007 m.) užima ypatingą vietą šiuolaikinio meno kontekste, kadangi jame atsispindi jau XX a. vid. išryškėjęs menininkų susidomėjimas Rytų kultūra ir filosofija, ypač Japonų ir Kinų kaligrafija.

    Virtualioje parodoje ,,Trys požiūriai“ eksponuojama abstrakčios tapybos darbų kolekcija, kurių sukūrimo laikotarpis varijuoja nuo XX a. vidurio iki šių dienų. Parodos kolekcijos atrinkimo kriterijus – tai Rytų kultūros ir filosofijos atspindžiai abstrakčioje tapyboje. Visus į kolekciją atrinktus darbus vienija maksimaliai išgrynintas koloritas, turtingas, vibruojantis, daugiasluoksnis paviršius, preciziškai išgryninta plastika. Taip pat kolekcijos darbams nepaprastai svarbi gesto reikšmė, tačiau gestinis potėpis šių menininkų darbuose pasireiškia skirtingai: F. Kline‘o darbuose jis grubus, ekpresyvus, spontaniškas, tuo tarpu J. Parlos ir M. Tobey‘aus darbuose gestinis potėpis subtilus, lyriškas, pereinantis į kaligrafinį raižymą.

    Menininkės tapybos darbas ,,Atoslūgis“ (2007 m.) savo plastiniais sprendimais yra artimas M. Tobey‘aus tapybos stiliui, kuris daug keliavo po Rytų šalis, domėjosi Azijos kaligrafija. Įkvėptas Rytų Azijos ir Kinijos kaligrafinio meno, savo darbuose jis siekė išreikšti įvairius filosofinius motyvus. Tačiau taip pat šis tapybos darbas yra artimas jaunosios kartos menininko J. Parla‘os kūrybai, kuris savo paveiksluose kaligrafinį raižymą derina su graffiti menu ir įvariomis kitomis šiuolaikinio meno technikomis.

Dailininkė A. Andziulytė, apjungdama gestinį potėpį su nepaprastai jautria, plastiška, kaligrafiška linija, sukūrė subtilų, lyrišką tapybos stilių, kuris mus sužavi ne tik savo preciziška estetika, bet ir kviečia susimąstymui bei kontempliacijai.

Kūriniai
bottom of page